msks_logo

msks bleskovky

erb2 

facebook msks

msks Gerbocova Snina

ROCKFEST

mediaaa

Vyhľadávanie

Počítadlo návštev

TOPlist

PrihláseniePietny akt kladenia vencov

Pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Sniny

 

Druhá svetová vojna zasiahla región severovýchodného Slovenska v čase, kedy sa sotva stihol spamätať z hrôz tej prvej.  Dňa 25. 11. 1944 bolo oslobodené i mesto Snina.

Pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Sniny sa v piatok 23. novembra uskutočnil Pietny akt kladenia vencov pri Pamätníku padlých v 2. svetovej vojne. Spomienková slávnosť sa začala slovenskou hymnou.

Program pokračoval básňou Na bratislavských cintorínoch v podaní Denisa Bednára, žiaka Cirkevnej spojenej školy v Snine. K prítomným sa prihovorili Michal Aľušík, predseda miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a primátor mesta Štefan Milovčík. Obaja rečníci vo svojich príhovoroch vyslovili túžbu, aby sa hrôzy vojny už nikdy nezopakovali.

Padlým hrdinom prišli prejaviť úctu zamestnanci miestnej samosprávy, členovia SZPB, členovia Jednoty dôchodcov v Snine, členovia Zväzu telesne postihnutých, zamestnanci Okresného úradu v Snine a žiaci a študenti sninských škôl.

 

                                                                       Mgr. Eva Mihaliková, MsÚ v Snine

 
GLS 2018

Gerbócova literárna Snina 2018

V piatok 16. novembra sa v priestoroch sninského kaštieľa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 17. ročníka autorskej literárnej súťaže Gerbócova literárna Snina.

Súťaž je pomenovaná po sninskom rodákovi spisovateľovi, redaktorovi a prekladateľovi Jozefovi Gerbócovi, ktorý bol literárne činný až do svojej predčasnej smrti ( 7. 3. 2000).

Do tohto ročníka sa zapojilo 100 autorov s 254 literárnymi prácami. Okrem Slovákov zaslali do súťaže príspevky aj traja súťažiaci z Rumunska a Srbska. Porotcovia vybrali zo štyroch vekových kategórií, 25 víťazov, ďalším vybraným súťažiacim udelili 18 čestných uznaní a udelená bola aj Cena primátora mesta Snina.

Úvod piatkového slávnostného podujatia patril úryvku z prózy Jozefa Gerbóca s názvom Mal som rád mapy v podaní Ivety Buraľovej. Podujatie otvoril riaditeľ Mestského kultúrneho a osvetového strediska Daniel Andráško, ktorý privítal súťažiacich, divákov i vzácnych hostí. Pozvanie prijali Jarmila Gerbócová, manželka zosnulého autora so synom Martinom, primátor mesta Štefan Milovčík, poslankyňa MsZ Daniela Galandová, riaditeľ Domu Matice slovenskej Jozef Makariv a redaktor, publicista a esejista Dušan Mikolaj, ktorý hodnotil autorské literárne práce v kategóriách C a D. Práce v kategóriách A a B posudzovala vysokoškolská pedagogička Anna Timková-Lazurová, ktorá sa na vyhodnotení osobne nemohla zúčastniť.

Ceny do súťaže venovali mesto Snina, primátor mesta a Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine. Podujatie moderovala Irena Kurťáková a spestrením programu boli príjemné melódie v podaní žiakov ZUŠ v Snine a krátke ukážky z víťazných literárnych prác, ktoré predniesla Iveta Buraľová. Milým oživením slávnostného vyhodnotenia bol umelecký prednes vlastnej tvorby v podaní Evy Goľovej. Organizátorov potešila aj osobná účasť víťazov zo vzdialených slovenských miest, ako sú Topoľčany či Slovenský Grob.

Sedemnásty ročník Gerbócovej literárnej Sniny bol znovu dôkazom, že aj v tomto hektickom svete sa mnohí vedia zastaviť, vnímať svet okolo, zahĺbiť sa do seba a svoje myšlienky dať na papier. Poďakovanie patrí zamestnancom Mestského kultúrneho a osvetového strediska v Snine, učiteľom a žiakom ZUŠ na Študentskej ulici a všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu tohto kultúrneho podujatia. Všetkým víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.

 

Na záver prinášame poďakovanie mamy jednej zo súťažiacich Marianny Ibrahimi

Dobrý deň!

   Chceme Vám poďakovať za krásny deň strávený v Snine. Tiež Vám chceme vyjadriť podporu k ďalším ročníkom tejto súťaže.

   Z nášho pohľadu je táto súťaž jedinečná, keďže podrobné odborné rozbory či už umiestnených alebo neumiestnených účastníkov sú iba u Vás. Vďaka tomu sa posúvajú všetci. Je to dôležité zvlášť pre tých mladších autorov, ktorí sa len vyvíjajú a potrebujú spätnú väzbu. Potrebujú sa porovnať a vidieť, kde robia chyby aj iní. Tiež si myslíme, že porota v tejto súťaži je veľmi odborná - čo je vidieť aj na tých rozboroch, a to je základ pre dobrú súťaž.

   Takže ešte raz ďakujeme a držíme palce do ďalších ročníkov.

   Krásny deň prajem :)

                                        Marianna Ibrahimi

 

 
Stonôžka

V rámci Dní mesta Snina 2018 sa 14. septembra na Námestí centrum so začiatkom o 10:00 h uskutoční unikátny a jedinečný projekt - pokus o rekord a zápis do Guinessovej knihy rekordov o NAJDLHŠIU ŽIVÚ DETSKÚ STONÔŽKU.

Autormi projektu sú Hedviga Hamžíková-Harvánková, Miško Harvánek, Mesto Snina a Mestské kultúrne a osvetové stredisko v Snine.

Projektu sa zúčastní vyše 2 000 účastníkov - detí sninských škôl a zo širokej verejnosti.

Najdlhšiu živú detskú stonôžku osobne spočíta p. Svitok z organizácie Slovenské rekordy.

Podujatie bude moderovať Michal Iľkanin.

 
Dni mesta 2018

 

Dni mesta Snina 2018

 

            V rámci tohtoročných trojdňových osláv Dní mesta Snina sa uskutoční celý rad kultúrnych a spoločenských podujatí. Pre obyvateľov i návštevníkov je pripravený pestrý kultúrny program na námestí i na ihrisku v historickom parku.

            Oslavy sa začnú v piatok 14. septembra na námestí. Ich súčasťou budú tradičné obľúbené sprievodné podujatia, medzi ktoré patria 28. Sninský jarmok a 4. ročník Stretnutia historických vozidiel pod Vihorlatom.

            Popoludní od 13. hodiny vystúpia na pódiu deti a žiaci sninských škôl a záujmových združení. Novinkou tohtoročných osláv bude podujatie s názvom Najdlhšia živá detská stonôžka - pokus o rekord a zápis do Guinessovej knihy rekordov. Táto aktivita by sa mala uskutočniť o 10. hodine dopoludnia. Vyvrcholením piatkových osláv bude koncert populárnych Kandráčovcov, ktorý sa uskutoční o 17. hodine.

            Dni mesta budú pokračovať v sobotu 15. septembra Sninským jarmokom. Nedeľa 16. septembra bude patriť obľúbeným podujatiam, ako sú Človek, pes a kôň, Dožinkové slávnosti či Sninské tatarčané pirohy. Program sa začne o 10.30 hod. na ihrisku v historickom parku a vystúpia v ňom FS Šiňava, mužská spevácka skupina Kyčara, hudobná skupina Štramáci Jasenova a tých najmenších príde zabaviť kúzelník Gabi. Návštevníci sa môžu tešiť aj na výstavu historických vozidiel, na ukážky práce ľudových remeselníkov, na hospodárske zvieratá a ešte mnoho iného. 

            Príďte spolu s nami osláviť tohtoročné Dni mesta Snina 2018. Program bude bohatý a určite si každý vyberie.

                                                                                  Mgr. Eva Mihaliková, MsÚ v Snine

 
Festival dychových hudieb

V sobotu 7. júla sa na námestí v Snine uskutočnil 2. ročník Festivalu dychových hudieb. Festival sa začal vystúpením folklórnej skupiny Hatalovčan z Hatalova a pochodom účinkujúcich cez pešiu zónu. Na čele sprievodu pochodovali mažoretky Maršálky zo Sniny a Amazonky z Humenného a za nimi dychové hudby. Za zvuku rezkých tónov prišli na námestie, kde pokračoval ďalší program.

Úvodná pieseň Najkrajšie miesto na zemi pripravila tú správnu festivalovú atmosféru. Podujatie otvoril primátor Štefan Milovčík.

Na pódiu postupne vystúpili Mestský dychový orchester Chemlon Humenné s mažoretkami Amazonkami, dychová hudba Hornád z Košíc so sninským rodákom Karolom Štofirom, dychová hudba Nováčanka, malá dychová hudba Sninčanka a Slovácká dechová hudba Sadovanka z Moravy s ľudovým rozprávačom Slávkom Kubíkom.

Na tomto ročníku festivalu s miestnou dychovkou vystúpili aj ďalší bývalí členovia „mládežníckej dychovky“.

Spestrením programu boli vystúpenia sninských mažoretiek, ale aj folklórnej skupiny Hatalovčan a ženskej speváckej skupiny Prameň z Pčoliného.

 
MDD 2018

Medzinárodný deň detí 2018 v Snine

V piatok 1. júna sa v rámci osláv Medzinárodného dňa detí uskutočnili v Snine viaceré zaujímavé podujatia.
Oslavy sa začali v dopoludňajších hodinách na štadióne MFK v Snine, kde sa konala tradičná aktivita s názvom FUNNY DAY s CVČ, ktorá patrí medzi top akcie Centra voľného času v Snine. Aj tento rok bola pripravená pre žiakov sninských základných škôl široká ponuka rôznych aktivít, pri ktorých sa žiaci zabavili i zapotili.
Horúce slnečné počasie, pestrý kultúrny program, stánky s hračkami i sladkosťami, ale aj rôzne atrakcie – takýto bol Medzinárodný deň detí na sninskom námestí, kde pokračovala druhá časť osláv, ktorá sa začala o 13. hodine vystúpeniami detí z miestnych materských škôl. Na pódiu nechýbali ani žiaci základných škôl a miestnych záujmových združení. S hodinovým programom sa predstavil i folklórny súbor Šiňava.
Zaujímavé boli i sprievodné podujatia. Deti mohli vidieť teráriá s hadmi, jašterom a ďalšími plazmi a svoju činnosť predstavila Súkromná základná umelecká škola, Česká ulica. Už tradične bolo súčasťou programu ocenenie žiakov sninských základných škôl a osemročných gymnázií za mimoriadne úspechy v mimoškolskej činnosti a za reprezentáciu školy a mesta. Títo žiaci si z rúk prednostky MsÚ Jany Rosičovej a riaditeľa Mestského kultúrneho a osvetového strediska Daniela Andráška si ďakovné listy, darčekové poukážky a malé darčeky prevzali Ivana Andrejčíková (Cirkevná spojená škola), Vladimíra Gáborová (ZŠ P. O. Hviezdoslava), Tomáš Gazda (ZŠ P. O. Hviezdoslava), Adrián Jankaj (Cirkevná spojená škola), Daniel Kadlček (ZŠ Študentská ulica), Jakub Kubalík (ZŠ Budovateľská ulica), Zuzana Kyjovská (ZŠ Komenského ulica), Tobias Savary (ZŠ Komenského ulica), Jana Špitaliková (Gymnázium), Adam Verbický (Gymnázium) a Jozef Waldhauser (ZŠ Študentská ulica) .
Záver osláv Medzinárodného dňa detí patril vystúpeniu slovenskej hudobnej skupiny Elán Tribute.

 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Strana 1 z 13